Home / Новини / Три роки у боротьбі за життя воїнів

Три роки у боротьбі за життя воїнів

4У Львові «госпіталь’єрка» Яна Зінкевич розповіла журналістам про трирічну роботу медбату на фронті та прочитала лекцію   студентам-медиками

Про трирічну роботу героїчного добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» нині у Львові можна було почути з уст її засновниці Яни Зінкевич. За цей час з кількох добровольців-патріотів «Госпітальєри» «виросли» у професійний військовий медичний підрозділ, рівних якому немає на території України. 60 фахових фронтових пара-медиків несуть військову службу у всіх найгарячіших точках анти-терористичної операції – в Авдіївці, Мар’їнці в секторі «М» на позиції «Жовта». 100 медиків перебувають у запасі.  Ефективність вражаюча,  за період війни «Госпітальєри» надали медичну допомогу понад 2 тисячам поранених. Серед них – воїни ЗСУ, добровольці цивільне населення.

Розпочалася ж історія медбату у 2014-му в Пісках,  під обстрілами ворожих градів. «Коли ми взяли селище Піски під Донецьким аеропортом, в один із днів, коли ми переховувалися в підвалах від чергового обстрілу граду, ми опинилися в одному підвалі з військовим  капеланом. Тоді  між нами зайшла розмова про лицарський середньовічний орден «Госпітальєри». Це були лицарі, які витягували поранених і лікували їх у госпіталях. І я собі присягнула, якщо я цю ніч переживу, то створю медичну службу і назву її саме «Госпітальєри». Ніч ми успішно пережили»,  –  пригадує  Яна Зінкевич

Після цього, Яна згуртувала навколо себе однодумців добровольців та почала формувати медичний батальйон «Госпітальєри». Почав він діяти на базі «Добровольчого українського корпусу» Правого сектора.  Зараз же  входить у структуру Добровольчої української армії Дмитра Яроша.

«З перших боїв стало помітно, що медицини ЗСУ немає як такої взагалі. Вони не мають забезпечення, людей, фінансів, а втрати серед загиблих та поранених величезні. Тому я вирішила зайняти свою ланку, де я могла б бути максимально ефективною, і почала розвивати серед добровольців напрямок медицини», – каже Яна Зінкевич.

Головна база «Госпітальєрів» зараз розташовується неподалік Павлограда. Медики-волонтери тісно співпрацюють з двома головними медичними установами які приймають поранених бійців з фронту – лікарнею імені Мечникова та медичним госпіталем у Дніпрі.

Яна Зінкевич також розповіла, що «Госпітальєри» зараз активно проводять вишколи. Пройти їх може кожен бажаючий. Тренування проводяться  щомісяця, окрім зими. Вишкіл триває тиждень. Це – повноцінний курс для бійця-парамедика. Група складається з 30 людей. Їх відправляють на базу медбату, де впродовж тижня їх вишколюють. «Навчають «з нуля», від того як себе потрібно поводити в зоні АТО на блокпостах, позиціях, як потрібно діяти як бійцю, як парамедику, як працювати з автомобілем, проводити евакуацію, як проводити лікування, а також як допомогти бійцю пройти психологічну адаптацію при фронті і коли він повертається додому» – каже  Яна Зінкевич.  Усі контакти для бажаючих пройти вишкіл можна отримати на  офіційній сторінці «Госпітальєрів» у фейсбук.

Наступний крок після вишколу для тих, хто бажає залишитися у госпітаьєрах – стажування. Бажаючі проходять співбесіду і для них  розробляють спеціальний графік несення служби.

Нажаль, зазначає Яна Зінкевич «Госпітальєри»  є повнісю добровольчим формування. Держава жодним чином не допомагає польовим медикам. Відтак, життєво необхідною для них є волонтерська допомога.  Зі слів Яни, багато допомагає діаспора та українські  меценати, однак завжди є потреба в автомобільній техніці, пальному для неї, харчах. Серед медикаментів є великий попит на джгути та бандажі.  З обладнання, дуже необхідні вакуумні ноші, які допомагають транспортувати важких поранених.

В  майбутнє медбату «Госпітальєри Яна Зінкевич» дивиться з оптимізмом – структура розвивається, впроваджують нові вишкільні програми. «Ми, на щастя, є єдиним батальйоном, причому добровольчим, який не має жодної втрати. Оскільки  відповідально ставимося до життя нашого персоналу», – резюмує  Яна Зінкевич.

About Taras Kuzyak